Обсадні труби для свердловини на воду: про що важливо знати

Обсадні труби для свердловини

Якісно виконана та правильно облаштована свердловина на воду вважається найоптимальнішим рішенням, коли необхідне постійне забезпечення рідиною житлових і господарських приміщень, а також більш масштабних виробничих об’єктів незалежно від справності чи загалом наявності поряд системи центрального водопостачання. Такий процес вимагає кваліфікованої підготовки від майстрів та застосування виключно якісного обладнання, зокрема це стосується обсадних труб, їх товщини, матеріалу, способу з’єднання та підбору методу облаштування. Проте саме це дозволить вирішити декілька важливих проблем одним правильним рішенням, замовивши буріння свердловин, ціни на які залежать від багатьох факторів та потребують виключно індивідуального підходу. В тому числі це пов’язано з підбором обсадних труб.

Особливість облаштування свердловини обсадними трубами

Відразу після завершення етапу буріння та отримання потрібного джерела води в свердловину монтуються обсадні колони (труби), матеріал, товщина та діаметр яких обговорюється з замовником ще до початку всіх робіт. Основне завдання таких труб полягає в захисті:

  • стінок свердловини від можливого обвалення;
  • насосного обладнання, що буде облаштоване всередині конструкції для постачання води на поверхню;
  • підземного джерела від можливого потрапляння всередину стічних поверхневих вод та бруду.

За типом облаштування обсадних труб свердловину можна зробити:

  • однотрубною, коли одна колона виконує функції обсадки (захисту), є експлуатаційним каналом для розташування насоса та циркуляції води одночасно;
  • подвійною, коли зовнішня забезпечує необхідний укріплений захист, а внутрішня – безперебійну та справну експлуатацію конструкції.

Другий варіант вважається обов’язковим, якщо планується глибокаартезіанська свердловина з якісною чистою водою, особливо при промислових масштабах застосування та продуктивності.

Типи обсадних труб за матеріалом виготовлення та особливості їх застосування

Весь асортимент обсадних труб розділяють за матеріалом виготовлення. Вони можуть бути металевими, пластиковими або ж азбестоцементними. Кожен з варіантів підходить під певний спосіб буріння, глибину установки, тип підземних ґрунтів та необхідний діаметр.

Металеві обсадні труби

Металеві обсадні труби фото

Вибір на користь таких труб обумовлений їх міцністю, стійкістю до навантаження та можливістю використовувати на будь-якій глибині. При цьому термін експлуатації обладнання складає 40-50 років. Металеві обсадні труби рекомендують, якщо глибина свердловини складатиме близько 100 і більше метрів, а ґрунт при цьому відрізняється рухливістю (пливун).

Такий матеріал значно дорожчий за інші варіанти та має схильність до корозії, через що додатково варто продумати монтаж системи очищення рідини від іржі. Як варіант можна обрати емальовані або ж оцинковані труби, проте перші майже неможливо облаштувати без пошкодження і сколів (що з часом призводить до появи корозії), а другі – шкідливі для здоров’я людини.

Азбестоцементні обсадні труби

Азбестоцементні обсадні труби фото
Цей матеріал вважається найдешевшим, доступним та міцним, проте його майже не застосовують через негативний вплив на здоров’я людини. До того ж необхідної міцності таких труб можна досягти лише за рахунок збільшення товщини.

Пластикові обсадні труби

Пластикові обсадні труби фото

Пластикові обсадні труби почали використовуватися в облаштуванні свердловин на воду досить нещодавно, проте вже є одним з найпопулярніших варіантів. Це обумовлено не лише простотою монтажу, стійкістю до корозії чи впливу інших хімічних сполук, а й доступною вартістю за умови тривалого терміну експлуатації (близько 50 років).  Окремої уваги вимагає безпечність матеріалу для здоров’я людини.

Важливо розуміти, що на потрібний результат можна розраховувати лише за умови, що буріння свердловини та розрахунок того, з якої глибини можна пити воду, будуть проводити виключно кваліфіковані майстри своєї справи.

Загалом пластикові обсадні труби для свердловин на воду можуть бути з нПВХ (непластифікованого полівінілхлориду), ПП (поліпропілену) або ПНД (поліетилену низького тиску). Останній варіант допускається для неглибоких піщаних установок, оскільки може не витримати тиску підземних ґрунтів.  Оптимальним варіантом вважаються саме обсадні труби з нПВХ, які можуть бути діаметром 90-200 мм та з різною товщиною стінок, починаючи від 5 мм. Герметичність конструкції забезпечується розтрубно-різьбовим з’єднанням труб між собою.

Наступний запис
Переваги гіпсокартону Knauf
Попередній запис
Майбутнє збірного житла: тенденції 2024 року
Схожі записи
Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Заповніть це поле
Заповніть це поле
Будь ласка, введіть правильний email.