Важливість регулярного збирання житла не варто недооцінювати. Основним помічником зазвичай є пилосос. Він, як і холодильник чи телевізор, купується на роки, тому важливо не помилитися з вибором. З огляду на величезну кількість присутніх на ринку моделей зробити це нелегко. Постараємося внести ясність у це питання.
Класифікація пилососів
У більшості випадків така техніка класифікується в залежності від типу пилозбірника і способу фільтрації, що використовується.
Види пилососів за типом пилозбірника:
- З багаторазовим м’яким мішком. Незважаючи на багаторазовість, їх приблизно раз на рік потрібно міняти.
- З одноразовим мішком. Його викидають, як тільки він заповниться сміттям. Загалом більш витратний вигляд, але не потрібно його витрушувати.
- Циклонні. Тут як пилозбірник використовується пластикова прозора колба, наповнення якої сміттям можна відстежувати візуально. Колбу потрібно спорожняти, але без витрушування.
Класифікація за системою фільтрації:
- в бюджетному варіанті фільтром виступає мішок, який затримує частинки розміром від 0.3 мкм, а дрібніші викидаються назад у повітря. Найдоступніший варіант: пилосос Зелмер на сайті Алло коштує від 3500 грн;
- в пилососах циклонного типу пил зі сміттям осідає безпосередньо в колбі за рахунок відцентрової сили, після чого повітря пропускається через моторний фільтр (спроможний затримувати частинки від 0.1 мкм). Колбові різновиди коштують у середньому вдвічі дорожче;
- аквафільтр діє за іншим принципом: тут курне повітря потрапляє в колбу з водою, стикаючись з якою, пил залишається на поверхні і потім осідає на дні.
Кращими вважаються фільтри типу HEPA, здатні справлятися з частками розміром від 0.06 мікрон і при цьому практично не знижують всмоктувальну потужність. Вони, як правило, є частиною системи фільтрації, і встановлюються як циклонні пилососи, так і пристрої з аквафільтром на ділянці після мотора. Такий фільтр можна мити, тому міняти його доводиться набагато рідше.
Види пилососів за конструктивними особливостями:
- класичні на колесах, складаються з корпусу з двигуном та пилозбірником, гнучкого шланга, трубки та набору щіток;
- автомобільні, невеликого розміру моноблочні пристрої невеликої потужності, зазвичай акумуляторні;
- вертикальні, у яких мотор та пилозбірник розташовані безпосередньо на трубці. Вони легші за класичні, зустрічаються мережні та акумуляторні різновиди;
- роботи-пилососи – невеликі малопотужні програмовані моделі, які можуть займатися прибиранням самостійно.
Критерії вибору
Вони залежать від умов експлуатації та користувацьких переваг. Важливим критерієм вважається розмір пристрою. Якщо є дефіцит простору для зберігання, краще вибирати вертикальну модель. Має значення і об’єм пилозбірника: для однокімнатної квартири вистачить і 1 л, для двокімнатної — 2 л і таке інше. Потужність всмоктування (не варто плутати із споживаною потужністю). У побутових моделях коливається не більше 250-500 Вт. Тут потрібно вибирати компромісне рішення: чим більша потужність, тим вища якість прибирання, але більше шуму та споживаної електроенергії.