Як узаконити самобуд в Україні

самобуд Україна

Зміст:

  1. Узаконення будинку
  2. Як легалізувати будівництво балкона
  3. Узаконення самовільного будівництва гаража
  4. Як діяти самостійно
  5. Чому важливо щоб ви це зробили

Бути власником нерухомості – мрія багатьох українців. Реалії життя такі, що здійснення будівництва з нуля чи прибудов часто відбувається не за всіма державними правилами, люди роблять це самотужки, без дозволу та відповідної документації. У результаті людина начебто є власником нерухомості: будинку, квартири, балкону чи гаража, але за фактом згідно із законодавством України вона підпадає під штрафні санкції, а в деяких випадках узагалі може втратити придбане. Тому рано чи пізно власник нерухомого майна приходить до юриста з питанням: “Як узаконити самобуд”. Давайте детальніше розберемося в процедурі узаконення самобуду за різними об’єктами нерухомості.

Що таке самобуд?

Самобуд – це будівництво, яке виконується без дозволу та контролю відповідних органів державної влади. Часто власники таких будівель стикаються з проблемою узаконення такої нерухомості. Адже без офіційної реєстрації будинку у відповідних органах власник не має права вчиняти правочини, пов’язані з цією нерухомістю. Офіційне визначення цього терміна передбачено ст. 376 Цивільного кодексу України.

Подивіться відео на цю тему

Як узаконити самобуд будинку?

Існують два способи, які дають змогу узаконити самобуд нерухомості:

  1. через суд;
  2. через архітектурно-будівельну комісію.

Для цього необхідно підготувати низку документів: довідка з районного архітектурного відділу, СЕС, пожежної служби. Усі ці інстанції мають підтвердити, що будівництво триває, згідно зі встановленими законом нормами і правилами. У цьому разі позивач має всі шанси отримати законні підстави на самобуд, а значить – об’єкт вводити в експлуатацію не потрібно.

Три варіанти легалізації побудованого будинку:

  1. Загальна процедура. Потрібно отримати офіційне підтвердження на право володіння ділянкою або нерухомістю, отримати необхідні довідки з усіх інстанцій, оформити договори підряду та здійснити авторський, а також технічний нагляд.
  2. Спрощена процедура. Будинки які побудовані не пізніше 05 серпня 1992 року до 300 кв.м. Тут немає необхідності подавати документи, що свідчать про введення будинку в експлуатацію. Штрафувати за це ніхто не має права, оскільки до зазначеної дати закону, згідно з яким необхідно вводити будинок в експлуатацію, просто не існувало.
  3. Через будівельну амністію. Порівняно із загальним, документів потрібно подавати значно менше. Однак це стосується лише деяких об’єктів: житлових і дачних будинків, можливо з прибудовами, що були збудовані в період з 5.08.1992 до 9.04.2015 років, сільськогосподарські або загальні будови до 12.03.2011р. У цьому випадку подається акт, який підтверджує право на власність, а також технічний звіт, що свідчить про справність комунікаційних систем.

Як узаконити самобуд балкона?

балкон фотоЖитлово-комунальне господарство (ЖКГ) періодично проводить інвентаризацію прибудов до житлових будинків і надсилає листи власникам подібних балконів. У листах та інших повідомленнях ЖКГ вимагає надання правовстановлюючих документів, які регулюють прибудову або реконструкцію балконів. Якщо такі документи не будуть надані, це може призвести до застосування заходів адміністративного впливу до самозабудовників (відповідно до ст. 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення) і стягнення штрафу в розмірі від одного (17 гривень) до трьох (54 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, ЖКГ може надавати цю інформацію про самобуди до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК).

Згідно зі ст. 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення будівельних норм і стандартів самозабудовник зобов’язаний заплатити штраф у розмірі від десяти (170 гривень) до п’ятдесяти (850 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Після цього забудовник має отримати набір вимог для прибудови (МУО) в Головному управлінні архітектури та містобудування міськради. Це вкрай необхідно, оскільки часто під час самовільного зведення балконів значною мірою порушуються будівельні норми, а також псується фасад будинку. В отриманні МУО немає необхідності, якщо стандарти не були порушені.

Якщо балкон був побудований без порушення норм, то забудовник може оскаржити накладення штрафу і невидачу МУО через суд. У таких випадках краще звернутися по допомогу в юридичну компанію. Як правило, суд виносить рішення про видачу МУО і можливість введення в експлуатацію прибудови.

Щоб уникнути багатьох проблем із процесом узаконення самовільного будівництва, необхідно звернутися до фахівців. Безумовно, це потребуватиме додаткових фінансових вкладень, проте з їхньою допомогою можна заповнити декларацію про початок будівництва та введення в експлуатацію без помилок. Вартість послуги та консультації професійного юриста з цього питання обговорюється в індивідуальному порядку.

Крім того, необхідно враховувати, що самобуд може стати причиною несприятливих наслідків для самого заявника. Порушення будівельних норм можуть призвести до зниження вартості нерухомості, а також стати перешкодою під час продажу або іпотеки житла.

гараж фото

Як узаконити самобуд гаража?

Если гражданин владеет гаражом нелегально, ему придется выполнить два основных условия:

  • Отримати папери, згідно з якими земля переходить у його власність (може бути також договір оренди).
  • Зареєструватися в БТІ на право володіння в разі, якщо будова виконана з цегли (металевим не обов’язково), оскільки згідно із законом вони не є нерухомістю, оскільки знаходяться невідривно від землі.

Чудово, коли узаконенням самобуду займається досвідчений юрист. Тоді процес іде набагато швидше і без зайвого клопоту.

Для офіційного узаконення, власник зобов’язаний також стати власником тієї землі, на якій розташована ця споруда. Для цього необхідно отримати довідку в ДАБК, яка підтверджує відповідність нормам безпеки.

Якщо гараж побудований на території кооперативу, а його власник не має заборгованостей за пайовими внесками, потрібно звернутися до держреєстрації прав і подати такі документи:

  • Довідку, що підтверджує членство в кооперативі та відсутність заборгованостей за пайовими внесками.
  • Технічний паспорт на гараж.

Якщо говорити про металеві гаражі, то вони не є об’єктами нерухомості з тієї причини, що їх можна відокремити від землі. Це означає, що такі споруди взагалі не є самобудом і для повного узаконення необхідно мати лише один документ, який підтверджує право власності землі під ним (акт про право власності, або договір, що підтверджує оренду цієї ділянки).

Як узаконити самобуд самостійно в Україні?

  1. Отримайте технічний паспорт на нерухомість. Якщо ви не маєте його, зверніться до Держархбуднагляду.
  2. Перевірте наявність земельної ділянки та права на неї.
  3. Дізнайтеся статус незаконного будівництва в міській раді та визначте терміни, протягом яких ви можете узаконити свій самобуд.
  4. Зберіть необхідний пакет документів, включно з актами про власність на земельну ділянку, технічним паспортом на нерухомість, заявою на узаконення об’єкта та іншими документами, які можуть знадобитися в конкретному випадку.
  5. Подайте заяву до міської ради для узаконення незаконного будівництва. Ви можете зробити це самостійно або через адвоката.
  6. Очікуйте перевірку ваших документів та інспектора, який огляне нерухомість на місці.
  7. Якщо вам схвалено узаконення, сплатіть необхідні державні мита та отримайте документи на свою нерухомість. Якщо ж вам відмовлено, ви можете оскаржити рішення в суді.
Пам’ятайте, через нечіткі правила і недостатньо розвинену законодавчу базу можна отримати безліч відмов у державних інстанціях і не досягти бажаного результату. З початку 2022 року необхідно більш детально вивчати реєстр ЄДРПОУ. Навіть найменша помилка під час заповнення технічного паспорта в реєстрі може призвести до відмови з боку інспекції.

Чому необхідно узаконити самобуд

  1. Штраф від місцевої влади або інспекцій – це тільки одна з багатьох проблем, з якими стикаються власники самобудів. Власники таких об’єктів не можуть продати, подарувати, залишити у спадок або використати як заставу свій майновий комплекс. Крім того, неможливо законно привести до об’єкта будь-які комунікації.
  2. В разі продажу земельної ділянки новий власник не зможе скористатися будівельною амністією для будинків. Також, якщо земельна ділянка розділяється або об’єднується в майбутньому, то власники самобудів не зможуть скористатися будівельною амністією для будинків.
  3. Під час продажу земельної ділянки нотаріус може запросити довідку про відсутність забудови на ділянці. У цьому випадку надання такої довідки з наявною самобудом буде проблемним. Якщо ж хтось захопить такий об’єкт, то відстояти своє право на власність буде набагато складніше, особливо якщо земельна ділянка не оформлена.
  4. В 2023 році можливе введення додаткового адміністративного збору та штрафних санкцій на десятки тисяч гривень для узаконення самовільних будівель. Проблеми з узаконенням таких об’єктів тільки поглиблюються, тому власникам самобудів необхідно вжити заходів для узаконення своїх майнових комплексів.

Діліться в коментарях своїм досвідом, як вам вдалося узаконити самобуд у нашій країні. Або навпаки, які виникали труднощі.

Наступний запис
Як оплатити комунальні послуги через інтернет
Попередній запис
Як узаконити перепланування квартири в Україні 2023
Подібні статті
Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Заповніть це поле
Заповніть це поле
Будь ласка, введіть правильний email.