Сьогодні більшість цивілізованих країн відмовляється від обігу готівки. Для розрахунків у сфері торгівлі практично скрізь використовують пластикові банківські картки. Перші карти були виконані за технологією магнітної взаємодії. Щоб зчитати дані, здійснити платіж, їх потрібно було проводити через спеціальний проріз магнітного зчитувача, а щоб зняти готівкові кошти в банкоматі, необхідно було вставити в зчитувальний модуль.
Але така технологія досить швидко себе вичерпала, оскільки мала суттєві недоліки. Магнітні стрічки швидко стиралися, що призводило до неможливості зчитування даних. А за наявності джерела магнітного випромінювання могли розмагнітитися, стати непридатними. З цих причин було створено безконтактні картки та інші пристрої, за допомогою яких з’явилася можливість здійснювати фінансові операції (оплата покупок, переказ коштів, зняття готівки тощо) без необхідності вставляти їх у термінал або проводити через магнітний зчитувач.
Безконтактні картки: переваги використання
Картки з NFC-чипами і різні девайси, що підтримують технологію дистанційної оплати, завоювали визнання більшості користувачів завдяки таким перевагам:
- Швидкість платежів і простота. Для здійснення фінансових операцій у невеликих розмірах (зазвичай до 500 гривень) достатньо піднести картку або гаджет до терміналу на 2-4 сантиметри. Протягом секунди зчитувальний пристрій розпізнає чип і автоматично проведе операцію.
- Підвищена безпека. Традиційні методи “злому” банківських карток з магнітними смугами на NFC-чіпи не діють. Безумовно, можна отримати доступ і до інформації, що зберігається на безконтактних картах, але для цього знадобляться істотно більші фінансові вкладення, тому зловмисники здебільшого не займаються зломом таких пристроїв..
- Довговічність. Через відсутність необхідності прямого контакту зі зчитувачем картка прослужить до закінчення терміну придатності.
Яким чином і коли з’явилися безконтактні картки
Безконтактні картки є високотехнологічними продуктами, які мають інноваційну технологію проведення безконтактних платежів. Це дає змогу максимально швидко проводити оплату покупок, прикладаючи картку до дисплея спеціального зчитувального приладу. Картка просто підноситься до POS-терміналу, торкається до панелі через спеціальний характерний значок.
Розробка цієї ідеї в Україні почалася 2003 року, але тоді реалізувати задум не вийшло. Ґрунтовна розробка пластикових безконтактних карток розпочалася 2011 року. Її створення належить компанії MasterCard, система – PayPass. У 2012 році альтернативний варіант був запропонований і Visa, система – PayWave.
Переваги безконтактних технологій в Україні було продемонстровано за допомогою зменшення черг у мережі супермаркетів, прискоренням роботи з терміналами самообслуговування (IBox), швидкими оплатами товарів і послуг за допомогою карток (Monobank).
Як працює безконтактна smart-картка?
Механізм роботи безконтактної смарт-картки може здатися загадковим, але насправді це досить логічний процес. По суті, смарт-картка виглядає, як звичайна візитка або кредитка, але завдяки впровадженій технології “смарт”, вона може мати інтегровану мікросхему для зберігання та обробки інформації.
Основні різниці між смарт-картками визначаються наступними факторами: типом інтегральної схеми, методом зчитування та передачі даних, а також сферою їх використання.
Залежно від типу інтегральної мікросхеми виділяють кілька основних категорій смарт-карток:
- Картки пам’яті – це найпоширеніший вид, які мають обмежений обсяг даних та використовуються для проведення платежів невеликими сумами, часто в сфері транспорту та паркування.
- Мікропроцесорні вироби – призначені для зберігання та обробки інформації та мають вищий рівень захисту.
- Карти з криптографічною логікою – ці карти захищають інформацію від шифрування та підробки підписів.
Принцип роботи безконтактних RFID карт полягає в зчитуванні даних за допомогою подачі живлення на вбудовану мікросхему всередині картки.
Сфера використання безконтактних карт
Якщо у вас є безконтактна картка, не переживайте, що може бути ймовірність неприйняття платежу. Сьогодні в більшості торгових точок, підприємств сфери послуг використовуються сучасні термінали, що підтримують цю технологію. А в разі відсутності такої (що малоймовірно), можна використовувати магнітну стрічку – практично всі картки з NFC-чипом є комбінованими: дають змогу здійснювати оплату як дистанційним, так і традиційним способом.
1 коментар. Залишити новий
Так здається, що кожний Банк в Україні зараз видає такі картки з чіпами, коли стягнення грошей відбувається без вводу пароля. Просто прикладаєш карточку до терміналу і далі все відбувається автоматично. Чи наприклад, їдеш в тролейбусі і оплатити теж можна приклавши карту до пристрою оплати.