Як оскаржити договір дарування

як оскаржити договір дарування

Є ціла низка обставин, що дозволяють оскаржити договір дарування (дарчу). Але важливим є часовий фактор, тому що, відповідно до ЦКУ, не є можливим скасування угоди, укладеної понад рік тому.

Що таке договір дарування

Відповідно до договору дарування, дарувальник безоплатно передає майно дароодержувачу. Можливий негайний перехід права власності, щойно договір укладено. А можливий відкладений варіант договору з умовами, які мають відбутися для переходу права власності до дароотримувача. Це, наприклад, досягнення конкретного віку, одруження, тощо.

За Законом будь-який громадянин має право на безоплатне передання майна будь-якій фізичній або юридичній особі, так само як і державі.

Способи скасування дарчої

Дарча може бути розірвана в межах 1 року з моменту укладення договору. За умови присутності деяких нюансів, описаних у ст.727 ЦКУ. Так угоду можна скасувати, якщо:

  1. Дароодержувач відмовився прийняти в дар майно;
  2. Дарувальник відмовився від дарчої, умови якої ще не відбулися;

Однак, якщо права власності вже перейшли дароодержувачу, таку дарчу видається можливим оскаржити винятково в суді, у таких ситуаціях:

  1. Створення загрози пошкодження або втрати дарунка – при цьому необхідно довести, що він становить для дарувальника високу моральну цінність;
  2. Недбале поводження з майном – предмет має становити цінність для науки, культури або історії;
  3. Вчинення злочину дароодержувачем проти самого дарувальника, або його сім’ї та родичів, причому умисність має бути доведена в суді.

Скасування дарчої може аргументуватися тим, що дарувальник не усвідомлював своїх дій, передаючи майно. Причини цього мають бути підтверджені свідками або документально.

Якщо на дарувальника чинили психологічний або фізичний тиск під час передачі майна, то оскаржити дарчу може він сам або його близькі. Також трапляється, що дарувальника вводять в оману, маючи на увазі укладення оплатного договору, а на ділі підписується дарча.

Визнання дарчої недійсною

Дарча може бути визнана недійсною в межах строку позовної давності, що спливає через 3 роки з дня, коли позивачеві стало відомо про правопорушення.

Дарча може бути визнана недійсною, якщо присутні невідповідності ст.203 ЦКУ:

  1. Суперечність договору Закону, інтересам держави, моральним засадам суспільства тощо.;
  2. Сторона договору не має цивільної дієздатності;
  3. Договір укладено з вадами волі;
  4. Невідповідність законодавству форми договору;
  5. Суперечність правам та інтересам дітей сторін договору.
Наступний запис
Покупка вхідних дверей для свого будинку
Попередній запис
Як уникнути помилок під час укладання угоди з нерухомістю
Схожі записи
Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Заповніть це поле
Заповніть це поле
Будь ласка, введіть правильний email.