З’явилися кошти для придбання нового житла і роздумуєте, як вигідно і порівняно безпечно вкласти гроші в купівлю столичної квартири? Для початку слід вирішити, який ринок нерухомості – вторинний чи нового будівництва підійде найбільше для вашої покупки. Спробуйте розглянути всі позитивні та негативні сторони у виборі житла “вторинки”.
Вибір вторинного ринку нерухомості для купівлі квартири має позитивні сторони в плані отримання відразу готового житла, яке можна підібрати в будь-якому районі, оцінити за станом будинку, його обслуговуванням, готовим оздобленням, ремонтом квартири, станом сантехнічного та електротехнічного обладнання, навіть за сусідами, які живуть поруч. Новий будинок часом зводиться кілька років і існує ризик заморожування будівництва, несвоєчасної здачі в експлуатацію, проведення судових позовів з неприємною перспективою залишитися без грошей і житла. Мінімізувати ці ризики зможе юрист з нерухомості, який перевірить усі документи забудовника. Квартира, що продається в новому будинку, зданому в експлуатацію, коштує дорого, та ще й необхідно вкласти кошти в ремонт, сантехнічне обладнання, підключення всіх систем, не кажучи вже про високі тарифи й суми щомісячних комунальних платежів.
Квартира вторинного ринку нерухомості, найімовірніше, обійдеться набагато меншими грошовими вкладеннями і швидким розв’язанням житлової проблеми, перспективою в отриманні майбутніх хороших інвестицій від здавання в оренду або продажу житла зі збільшеною вартістю. Слід тільки вибрати відповідний за вартістю об’єкт. Вторинний ринок житлової нерухомості визначається будівлями 50 – 2000-х років, і тут у виборі покупця відіграє роль не тільки вік будинку, а й його серія, планування квартир, технічне обслуговування, від чого залежить і вартість купівлі квартири. Звісно, що менше минуло часу від зведення будинку, то вигідніше купувати в ньому житло. Однак, розглянувши серії будинків, матеріали та якість будівництва, не завжди виходить вибір за віком будинку.
Якщо взяти для порівняння цегляні споруди 50-60-х років з п’ятьма поверхами, так звані “сталінки” і 9-ти поверхові будинки в серії “96” з великопанельними стінами, зведені в 70-х роках, то виграшними виходять “сталінки”. Такі будинки побудовані з якісної червоної цегли з хорошою тепло-, звукоізоляцією житла. У квартирах великі площі, триметрові стелі та роздільне планування кімнат. У панельній “дев’ятиповерхівці”, як ізоляція стін із бетонних панелей не на високому рівні з низькою тепловіддачею, так і розроблені маленькі площі квартир із суміжно-роздільними плануваннями. Хоча будівництво панельних десяти-, дванадцяти-, шістнадцятиповерхових будинків припадає на 80-90-ті роки, але і в цих точкових будівлях зведені бетонні стіни, квартири мають маленькі коридори і невеликі кімнати в суміжно-роздільному плануванні, незручні 6-метрові кухні, газові плити.
А ось споруди вже 90-2000 років, коли з’явилися нові серії КТ і АППС шістнадцятиповерхових будинків, відрізняються від попередніх серій поліпшеним плануванням, обов’язково роздільним розташуванням і великими площами кімнат, 8-10-ти метровими кухнями, електроплитами. Квартири в таких будинках вище оцінюються. У зв’язку з віком будь-якого будинку старіють комунікаційні та сантехнічні системи, що є мінусом будівель вторинного ринку нерухомості. Але рівень технічного обслуговування в кожному окремому будинку будь-якої серії може бути різним, що залежить від вибору мешканцями об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) або несвоєчасного і недосконалого обслуговування ЖЕКом. Під час купівлі квартири необхідно розглядати важливий аспект техобслуговування будинку, що впливає на безпеку, ремонт, чистоту під’їздів, стан комунікацій будинку, тепло у квартирах у зимовий період, подачу води, електрики, вигляд прилеглої території.
Вибір району будинку впливає на вартість житла вторинного ринку нерухомості. Дорожче обійдеться квартира в центрі, також прилеглих до нього районів. Віддалені спальні перспективні райони, де з’являються новобудови і покращується інфраструктура, транспортні розв’язки можна також розглядати для купівлі житла, адже з часом його вартість зросте. Багато покупців розглядають придбання житла, розташованого далеко від будівництва нових будинків, міських промислових об’єктів, а поблизу природних лісопаркових зон, нехай навіть у найвіддаленіших районах міста. Вибір покупцем житла екологічно чистих місць у мегаполісі зумовлений можливістю виховувати здорове покоління, проводячи вільне дозвілля в природному середовищі. Як бачимо, вибір житла на вторинному ринку нерухомості залежить від багатьох аспектів.