Як подарувати квартиру неповнолітній дитині

як подарувати квартиру неповнолітньому

В юристів часто запитують: “Як подарувати квартиру неповнолітньому?”. Давайте детально розберемося з цим питанням. Зазвичай складаються і підписуються всілякі документи: заповіти, угоди ренти, договори купівлі-продажу, дарчі. Іноді в результаті проведених маніпуляцій вигодонабувачами залишаються діти.

При ухваленні рішення про безоплатну передачу майна дитині власник задається питанням, а чи можна подарувати квартиру неповнолітній особі, і які дії потрібно виконати. На всі питання відповість наш професійний юрист з нерухомості. Читайте корисну інформацію на цю тему нижче.

Особливості дарування неповнолітньому

Неповнолітні громадяни обмежені в укладенні правочинів. Є вимога про супровід таких осіб батьками (опікунами, піклувальниками). Водночас законодавцем дозволено вчиняти правочини самостійно після 14-ти років, якщо судом або органами опіки висловлена думка про дієздатність повною мірою (емансипацію) неповнолітнього.

Етапи передачі дарування:

1. Позитивний розгляд клопотання про допустимість обдарувати дитину квартирою опікунською радою та отримання відсутності заперечень батьків.

2. Оформлення та проставлення підписів у договорі дарування. Тут відображаються параметри сторін, характеристика подарунка, ймовірність обтяження (здобуття освіти, одруження). Практики радять укладати договір під наглядом юриста. Це дасть змогу подарувати квартиру неповнолітньому без імовірних неприємних наслідків, як, наприклад, оскарження операції спадкоємцями або оголошення її незаконною.

3. Державне оформлення дарчої. Зацікавленим особам слід звернутися до Укрреєстру або до МФЦ. Крім дарчої приносяться:

  • особисті документи (паспорти, свідоцтва про народження);
  • папери щодо предмета угоди (кадастровий та/або технічний паспорт, оціночна довідка з БТІ, правовстановлювальні папери, письмовий витяг з будинкової книги або особового рахунку);
  • папір, що відображає склад прописаних у квартирі;
  • довідка (форма 1) про зареєстрованих на цій житловій площі людей;
  • документ, що підтверджує право власності;
  • визнання угоди іншими власниками в письмовому вигляді;
  • згода на подарунок від представників дитини;
  • довідка з оцінкою об’єкту нерухомості;
  • корінець платіжного документа з держмита;
  • якщо рухомість набута в зареєстрованому шлюбі, потрібна згода від чоловіка і дружини;
  • клопотання від дарувальника (про перехід прав) і вигодонабувача (про реєстрацію прав).

Думка експерта: Дарування нерухомості дітям – це велика відповідальність. Треба переконатися, що вони здатні правильно користуватися таким дорогоцінним дарунком.. – фінансовий консультант.

Обов’язкові для підписання дитиною документи підписуються і підтверджуються законними представниками (якщо неповнолітньому немає ще 14-ти) або нею самою, але має бути ще приписка батьків (якщо дитині 14-ти років і старше).

Після прийому вищеназваних документів виконується перевірка угоди на законність. Через 10-30 днів учасники направляються в муніципальний орган для ознайомлення з рішенням про реєстрацію. Якщо дано позитивну відповідь, віддаються назад усі документи плюс свідоцтво про підтвердження права на приміщення.

Права дитини щодо подарованої квартири

Після прийняття квартири неповнолітній робиться її власником. Але його права щодо подарунка обтяжені досягненням 18-ти річного віку. До цього часу про інтереси обдаровуваного піклуються батьки (опікуни, піклувальники).

При оформленні приміщення в подарунок слід сплатити податок 5%. Якщо неповнолітній – родич дарувальника, то необхідність у сплаті податку відпадає. Але все одно слід подати податкову декларацію за рік, протягом якого відбулося дарування. Податок сплачує законний представник.

Якщо прийнято рішення здати подаровану квартиру в найм або продати (обміняти) її, то обов’язково отримують згоду органів опіки. При позитивному рішенні слід врахувати, що опікуни зобов’язані розпоряджатися отриманими доходами в інтересах неповнолітнього.

Передати набуту нерухомість до повноліття не можна. А ось не приймати подарунок дитина може. Наприклад, стан квартири не придатний для використання, або є якісь борги. Вирішивши подарувати квартиру неповнолітньому, слід пам’ятати, що така угода не має зворотної сили. У зв’язку з цим відмова має бути здійснена до підписання договору.

Відповіді на часті запитання

Як подарувати квартиру внуку?

Особливість такої угоди полягає в тому, що у випадку коли неповнолітньому менше 14 років, то договір підписують його представники. У віці старшому за 14 -18 років договір має право підписати сама дитина із згоди представників.

Наступний запис
Купівля офісу. Які документи потрібні при купівлі офісу
Попередній запис
Дарування нерухомості: що важливо знати
Подібні статті
Додати відгук
  • Рейтинг