Фото: https://realexpert.ua
Купівля квартири – велика угода, якщо щось у ній піде не так, великих втрат не уникнути. Як грамотно вибрати та оформити покупку – у нашому матеріалі.
Щорічно в Україні здійснюються тисячі угод із купівлі-продажу квартир. Але далеко не всі мають змогу звернутися за допомогою до фахівця. Також деякі вважають, що все зроблять самі.
Проте такі угоди потребують певних знань. Тому нерідко трапляється, що самостійна купівля квартири обертається для нового власника цілою низкою неприємностей. На що варто звернути увагу, щоб уникнути їх?
З чого почати?
Оцінювачі нерухомості «Реал Експерт» рекомендують для початку визначитися з районом, типом споруди, кількістю кімнат, ремонтом та порівняти з наявним бюджетом.
Також потрібно вирішити, чи потрібна квартира в новобудові або ж вторинка теж підійде.
Якщо час дозволяє, і ви готові чекати – вибирайте новобудову. Найчастіше новобудови здаються без оздоблення, тому слід врахувати витрати на ремонт. Ну а якщо потрібен швидкий переїзд, то краще вибирати готове житло.
Щоб спростити вибір житла на вторинному ринку, оцінювачі рекомендують виділити п’ять ключових критеріїв відбору. Наприклад: однокімнатна квартира, метро у кроковій доступності, гарний ремонт, не п’ятиповерхівка, до 50 тисяч доларів в еквіваленті.
Наступний крок – вибір варіантів для перегляду.
Тут варто не переборщити. Краще подивитися близько п’яти варіантів, щоб точніше визначити свої переваги. Не варто дивитися всі варіанти в місті. Оцінювачі зазначають, що чим більше переглянутих квартир, тим більше у покупця сумнівів у правильності вибору.
На що звернути увагу?
Експерти рекомендують при огляді квартири особливу увагу приділити стану під’їзду та прибудинкової території, стану ремонту, сантехніки та іншої комунікації, а також перепланувань.
Якщо на даному етапі покупець працює з юристом, то він перед переглядом володітиме інформацією, яка дозволить заощадити час. Це наявність пільгового кредиту, не завершена приватизація, недієздатність власника, неповнолітній власник, нерухомість купувалась у шлюбі, на нерухомість, що продається, накладено арешт та інші важливі відомості.
Юридична перевірка квартири вважається найвідповідальнішим кроком перед укладанням угоди. Тому, щоб скоротити ризики краще звернутися в агентство нерухомості, оціночну фірму або до юристів, які спеціалізуються на наданні саме таких послуг. Адже існує безліч шахрайських схем при купівлі квартири, грамотний покупець повинен бути обізнаним.
Перед укладанням угоди співробітник агентства перевіряє:
- підстави володіння об’єктом та дати переходів права власності;
- історію об’єкта (всі власники, прописані та виписані громадяни з моменту введення в експлуатацію об’єкта);
- наявність обтяжень та заборон на продаж;
- наявність чинних договорів оренди;
- законність спадщини;
- дієздатність власників;
- наявність заборгованостей з комунальних платежів;
- контроль звільнення об’єкта та ін.
Оцінювачі «Реал Експерт» зазначають, що на сьогоднішній день понад половина покупців перевіряють нерухомість через юристів. По-перше, таким чином вони хочуть отримати юридичну безпеку та страхування відповідальності агентства за досконалу угоду.
По-друге, люди не хочуть стати жертвою несумлінних учасників ринку нерухомості або учасниками судової суперечки при з’ясуванні певних обставин після вчинення правочину.
Також це дає можливість провести угоду у короткі терміни.
Що перевірити перед покупкою квартири: чек-лист
Фото: https://ocenka.ua
Купівля квартири – одна з найважливіших угод у житті людини, яка потребує ретельної підготовки. Якщо ви працюєте з ріелтором, ви можете доручити всі турботи йому. Якщо ви купуєте квартиру в іпотеку, – банк також допоможе підготуватися до угоди та перевірить нерухомість.
Однак експерти радять в жодному разі не втрачати пильності та перевіряти документи особливо ретельно, якщо ви хочете провести угоду самостійно. Отже, на що важливо звернути увагу?
Паспорти власників
Уточніть у продавця, скільки всього власників нерухомості. Перевірте паспорти кожного із них.
Зверніть увага на зовнішній вигляд документу: наявність виправлень, наявність всіх сторінок – якщо паспорт прострочений або відсутні сторінки, ви не зможете швидко вийти на угоду.
Паспортні дані мають бути такими самими, як і в документах на квартиру. Якщо вони відрізняються, потрібно чітко зрозуміти, чому це так.
Строк дії паспорту та фото. Переконайтеся, що паспорт є дійсним, а на фото саме та людина, яка представилася вам власником.
Документ-підстава права власності на квартиру
Це може бути свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, пайової участі або поступки права вимоги, договір приватизації.
На що звернути увагу:
- Дані учасників угоди
- Адреса квартири
- Площа нерухомості
- Істотні умови договору
Згода чоловіка або дружини на продаж
Якщо квартира куплена в шлюбі, згода буде потрібна — навіть якщо на момент продажу подружжя вже розлучилося.
На що звернути увагу:
- Дата оформлення
- Нотаріальне завірення
- Дані подружжя
Довідка про відсутність заборгованостей із «комуналки»
Таку довідку продавець може отримати у відповідних комунальних підприємствах та у ОСББ. Крім того, ви можете просто попросити останні квитанції за квартиру. І хоч борги попереднього власника за комунальні послуги теоретично не переходять на нового, проте зайві проблеми та бюрократія вам точно не потрібні. На що звернути увагу:
- Дата останнього платежу
- Відсутність боргів
- Показання лічильників
Загальні правила при купівлі квартир
Вимагайте оригінали документів. Жодних копій, у тому числі й завірених. Перелік обов’язкових документів можна звірити з чек-листом.
Задавайте будь-які питання, що хвилюють вас. Якщо продавець дратується, уникає відповіді чи квапить — це привід насторожитися.
Звертайтеся до фахівців (ріелторів, оцінювачів нерухомості або юристів), якщо виникли хоч невеликі сумніви.
У статті використані матеріали зі статті оціночної компанії «Реал Експерт»
джерело: https://realexpert.ua/na-shho-zvertaty-uvagu-pry-vybori-kvartyry/
«На що звертати увагу при виборі квартири»