Процедура оскарження заповіту
Юридичний документ, що декларує волю фізичної особи про її матеріальне майно, називається заповітом. За допомогою заповіту можна передати майно повністю або частково для бажаного спадкоємця.
Коли відбувається процес оскарження заповіту на нерухомість, то можуть з’явитися додаткові вимоги вселитися або виселитися з житла, яке бере участь у справі. Іноді буває ситуація, коли житлоплощею володіли інші особи, а потім втратили це право, але не хочуть виселятися. Дуже складними виявляються справи, в яких беруть участь неповнолітні діти – їхні права та інтереси в Україні перебувають під особливим захистом.
До речі, можливо вас зацікавить стаття Як виписати з квартири людину через суд
Недійсні заповіти
Будь-хто з родичів може звернутися до суду для оскарження заповіту, якщо не висловлює згоду з волею покійного або вважає, що він не керував своїми діями. Суд може визнати заповіт недійсним, тоді документ не може прийти у виконання.
Щоб визнати заповіт недійсним, що вважається категорією важких конфліктів, необхідно знати й орієнтуватися у великій кількості юридичних тонкощів. У цьому допоможе кваліфікований юрист, який допоможе суду з’ясувати всі факти, проходячи через наступні стадії судового процесу:
- Перше, що робить суд – це встановлення фактів смерті заповідача і наявності заповіту. Крім позовної заяви треба зробити копію свідоцтва про те, що заповідач помер, а також копію заповіту.
- Після цього суд має з’ясувати, чи мало місце добровільне волевиявлення – для цього досліджуються дані про позивача і відповідача. Один із прикладів – суддя визначає, чи міг позивач стати спадкоємцем, якби спадкування здійснювалося в порядку закону.
- Далі також і заповіт проходить через вивчення судом. Заповіт, будучи одностороннім договором, що показує волю однієї людини, має низку певних вимог, як і будь-який правочин, по суті. Цих вимог всього чотири: суб’єкт, волевиявлення, зміст угоди та її форма. Судові представники ретельно вивчають усі 4 елементи, і якщо хоч один не відповідає закону, то суд отримує можливість анулювати заповіт.
Як оскаржити договір дарування
Дарча – це один із найнадійніших і найчіткіших юридичних документів, але незважаючи на це, його може бути оскаржено і визнано недійсним. Щоб оскаржити в судовому порядку договір дарування, повинні мати місце такі обставини:
- При створенні договору дарувальник не був присутнім при здоровому глузді;
- Дарувальник зазнавав психічного або навіть фізичного тиску;
- Основну суть договору дарування було порушено, передбачаючи купівлю-продаж або, наприклад, довічне утримання.
Звісно, кожен з подібних фактів вимагає доказів. Ви можете і самостійно домагатися права на спадщину, віддану за дарчою, але це не так вже й просто. Тут потрібно добути значно більше доказів, якщо стоїть мета анулювати заповіт.