Попереднє внесення частини суми за квартиру гарантує, що сторони виконають свої зобов’язання. Через деякі обставини може знадобитися повернення завдатку за квартиру. Це можливо тільки при виконанні встановлених законом умов.
Особливості оформлення завдатку
Завдаток виступає забезпеченням щодо виконання зобов’язань продавцем і покупцем квартири. При його сплаті не завжди достатньо лише розписки в отриманні. Бажана присутність договірної форми. В іншому разі при можливих подальших судових розглядах передана сума може трактуватися як аванс. Останній повернути набагато простіше: передумала одна зі сторін угоди, аванс повертається платникові без проблем.
Тільки наявність договору завдатку або розписки є підтвердженням такої процедури. Саме ці документи знадобляться при виникненні необхідності повертати сплачені гроші через суд.
Оскільки є відповідальність сторін за недотримання умов договору, до його укладення потрібно ретельно обміркувати своє рішення про продаж або купівлю конкретної квартири. Закон визначає, що покупець, який не відбувся, зовсім може не отримати сплачену раніше суму, а несумлінний продавець може сплатити вдвічі більше отриманого завдатку.
Як відбувається повернення завдатку за квартиру
Під час оформлення угоди про завдаток або розписки слід бути дуже уважним. При неправильному складанні документів можна залишитися без повернення грошей навіть за умови зриву угоди купівлі-продажу нерухомості з вини продавця.
Якщо потенційний продавець відмовляється від укладення договору купівлі-продажу і не збирається повертати отриманий завдаток, доведеться пройти низку етапів:
1. Повторне вивчення раніше складеного документа про завдаток. У ньому однозначно мають бути визначені:
- реквізити сторін;
- реквізити об’єкта нерухомості;
- обумовлена вартість;
- можливість повернення завдатку.
2. Складання претензії для продавця. Форма документа не уніфікована, але повинна містити:
- реквізити учасників угоди, включаючи адреси;
- посилання на законодавчі норми та відповідальність за їх порушення, включно з необхідністю сплати продавцем подвійної суми отриманого завдатку;
- дата, не пізніше якої має бути повернута сума;
- попередження про ймовірність судового розгляду питання, включно з обов’язком продавця сплатити всі супутні витрати.
3. Оформлення позовної заяви на повернення завдатку і пред’явлення її до суду. Тут розглядаються пояснення обох сторін. Якщо продавець не зможе довести об’єктивність своєї відмови від підписання договору продажу квартири, то, найімовірніше, йому доведеться зробити повернення подвійного завдатку.
Угода з продажу нерухомості може зірватися і з вини покупця. Залежно від причин іноді є можливість повернути попередній платіж. Завдаток буде повернуто у початковому розмірі, якщо:
- буде підтверджено документально, що покупець не може виконати зобов’язання через незалежні від нього причини (банком відмовлено в іпотеці, очікувану спадщину передано іншому спадкоємцю, серйозна хвороба тощо).;
- сторони домовляться між собою без суду.
Щоб оформлення повернення було швидшим, рекомендується нотаріально завіряти всі супутні документи (угоду, розписку). Хоча законодавством такої вимоги не передбачено. Під час ухвалення обопільного рішення про припинення взаємовідносин з питання продажу квартири наявність або відсутність візи нотаріуса не має значення. Але при судових розглядах такий момент буде плюсом.