Попередній договір купівлі-продажу квартири – документ, що оформляється учасниками угоди до фактичного передання грошей і нерухомості. Мета його складання – отримання обома сторонами впевненості в серйозності намірів один одного.
Нюанси оформлення
Укладати при угодах з нерухомістю попередній договір зовсім не обов’язково. Але в деяких випадках краще підстрахуватися і наполягти на підписанні такого документа. Доцільно оформити допродажну домовленість, якщо:
- у покупця немає повної суми для придбання квартири на конкретну дату (наприклад, очікується спадщина або рішення банку щодо іпотеки);
- продавець не підготував на момент угоди весь необхідний пакет документів;
- не всі власники квартири можуть бути присутніми під час передання прав на житло (доведеться чекати моменту, коли всі зможуть підійти до регпалати);
- потрібно оформити довіреність на представника однієї зі сторін.
Ключовою особливістю попереднього договору є той факт, що його зміст ідентичний умовам основного документа. Це означає, що учасникам не можна змінювати вимоги за таким договором без додаткової обопільної згоди.
Документ має юридичну силу і може бути представлений як доказ за необхідності. Рекомендується завізувати документ у нотаріальній конторі, так підвищиться значимість документа.
Що містить попередній договір купівлі-продажу квартири
Зміст попереднього договору повністю ідентичний основному договору. У цьому і полягає захисна функція допродажної домовленості, що дає змогу учасникам підготуватися заздалегідь за основними моментами угоди.
Пункти попереднього договору:
- реквізити учасників (ПІБ, паспортні дані);
- характеристика нерухомості (повний опис квартири, включно з адресою розташування);
- період дії, в межах якого потрібно завершити операцію;
- відомості про правовстановлюючі документи на квартиру;
- інформація про завдаток або аванс, включно з його сумою;
- вартість квартири та порядок розрахунку;
- відповідальність, включно з питанням про оплату витрат, що виникають.
Можуть бути додані інші пункти або прибрані зазначені. Наприклад, якщо в договорі немає періоду дії, це не є порушенням. У цьому випадку розглядається період в 1 рік.
За необхідності можуть бути включені реквізити довіреності, згоди на продаж тощо. Усе залежить від конкретного випадку.
Окремим моментом є документальний супровід попереднього договору. Покупцеві обов’язково слід звірити зазначені реквізити правовстановлюючих документів з оригіналами. Це допоможе мінімізувати ризик вчинення недобросовісних дій з боку продавця.
Яку відповідальність несуть учасники угоди
Незважаючи на те, що попередній договір не є підставою для внесення змін щодо об’єкта нерухомості, у сторін існує певна відповідальність. Вона полягає в тому, що невиконання умов договору може призвести до негативних наслідків.
При цьому слід звернути увагу на спосіб оформлення передоплати: завдаток або аванс. Завдаток не завжди можна повернути. Якщо угоду не проведено з вини покупця, то вся сума залишається у продавця. Звичайно, є винятки, наприклад, вимушений переїзд або несхвалення іпотеки банком. Але завжди повернення завдатку – тривалий процес.
Інша справа з авансом. Не укладення основного договору передбачає повне його повернення покупцеві, який не відбувся.
Жодних наслідків від порушення умов договору не буде, якщо обидві сторони проігнорують подальше укладення договору, або коли минув період для укладення основної угоди.
Нотаріальний зразок договору купівлі-продажу квартири
Вашій увазі пропонується реальний договір купівлі-продажу, який ви можете використовувати, як приклад документа, у своїх угодах з нерухомості.
Завантажити зразок договору купівлі-продажу